Autorské archivy
Pasovská planetární stezka
Publikováno: 03. 08. 2015 | Autor: Eduard Šubert

Při pobytu v Pasově jsem natočil sérii videí o Sluneční soustavě na tamní planetární stezce.
Planetární stezka je něco úžasného! I když jsem již věděl, že Slunce je oproti Zemi obrovské, a že mezery mezi planetami jsou ještě mnohem větší, stejně mě procházka po tomto miliardkrát zmenšeném modelu překvapila.
Určitě všem doporučuji se na nějakou planetární […]
Galaodpoledne Videosoutěže
Publikováno: 07. 03. 2015 | Autor: Eduard Šubert
Jaderná videosoutěž je za námi! 5. března jsme soutěž zakončili slavnostním odpolednem a vyhlášením vítězů.
Cílem Videosoutěže bylo pobídnout studenty a pracovníky fakulty, aby natočili videa více či méně spojená s naší fakultou. Zároveň jsme chtěli vytvořit jakýsi ekosystém, v rámci kterého budou vznikat fakultní videa.
Jaderná Videosoutěž
Publikováno: 27. 01. 2015 | Autor: Eduard Šubert
Uplynul rok a Jaderná Videosoutěž se chýlí ke konci. Nakonec máme 6 soutěžních videí z různých oblastí matematiky, komedie, matematické komedie a dalších.
Cluster Hyperion
Publikováno: 25. 09. 2014 | Autor: Eduard Šubert

Katedra inženýrství pevných látek (KIPL) společně s katedrou matematiky (KM) vybudovali ve sklepení fakulty nový počítač. Jedná se o cluster Hyperion. Jeho úctyhodný výkon je zprostředkován zkrze řadu klasických procesorů, prozatím jednu grafickou kartu a velké množství operační paměti. Jednotlivé servery jsou navzájem propojeny sítí Infiniband, která zajišťuje výrazné zrychlení sítové komunikace v […]
Několik faktů
Publikováno: 24. 08. 2014 | Autor: Eduard Šubert

Matematici se již postarali o definování velké spousty konstant. Některé jsou známější než jiné, ale všechny jsou důležité. Rádi bychom Vás seznámili s některými z nich.
Již se můžete blíže seznámit s asi nejznámější konstantou z antického Řecka – \(\pi\).
Dále jsme pro Vás připravili krátké video o zlatém řezu, podivné konstantě, která se vyskytuje […]
Trisekce úhlu – Jakub Solovský
Publikováno: 19. 06. 2014 | Autor: Eduard Šubert

Trojici klasických problémů antické matematiky tvoří zdvojení krychle, kvadratura kruhu a trisekce úhlu. Těmito konstrukčními úlohami se zabývali již staří Řekové. Ke konstrukci můžete použít pouze pravítko a kružítko.
Trisekce úhlu v podstatě znamená rozdělení úhlu na třetiny. Řešení tohoto problému předložil až v 19. století francouzský matematik Pierre Wantzel, který na základě Galoisovy […]
Zeptejte se na náš počítačový cluster
Publikováno: 15. 06. 2014 | Autor: Eduard Šubert
Připravujeme nové video o počítačovém clusteru na FJFI. Jestli máte jakékoli otázky na toto téma, napište nám na video@fjfi.cvut.cz a my Vaše dotazy ve videu zodpovíme.
O historii počítačů – doc. RNDr. Emil Humhal, CSc.
Publikováno: 05. 06. 2014 | Autor: Eduard Šubert
Věta o pizze (koláčku)
Publikováno: 05. 05. 2014 | Autor: Eduard Šubert

Víte jak správně rozdělit pizzu mezi dva jedlíky? Nakrájíte ji na 8 dílků a každému dáte 4. Ale co když se Vám ji nepodaří nakrájet přesně? Pomůže Vám věta o pizze. Ve videu se můžete podívat na to, jak všechno funguje. Pokud si chcete řádně prostudovat celý důkaz, přečtěte si tento článek.
Inspiraci na […]
Jak malovat vajíčka – Velikonoční speciál
Publikováno: 19. 04. 2014 | Autor: Eduard Šubert

Velikonoční svátky jsou v České republice spojovány s mnoha tradicemi, některé z nic máme rádi a jiné přímo zbožňujeme. V tomto videu Vás Kateřina Medková naučí, jak netradičně namalovat vajíčka a jak si z nich vyrobit velikonoční řetěz.
Inspiraci pro toto video jsme čerpali na webu:
Mathematische Basteleien – Egg curves
Malování vajíček
Myšlenka na […]