Archiv | Matematické hrátky

Několik faktů

pi

Matematici se již postarali o definování velké spousty konstant. Některé jsou známější než jiné, ale všechny jsou důležité. Rádi bychom Vás seznámili s některými z nich.

Již se můžete blíže seznámit s asi nejznámější konstantou z antického Řecka – \(\pi\).

Dále jsme pro Vás připravili krátké video o zlatém řezu, podivné konstantě, která se vyskytuje […]

Trisekce úhlu – Jakub Solovský

Trisekce úhlu

Trojici klasických problémů antické matematiky tvoří zdvojení krychle, kvadratura kruhu a trisekce úhlu. Těmito konstrukčními úlohami se zabývali již staří Řekové. Ke konstrukci můžete použít pouze pravítko a kružítko.
Trisekce úhlu v podstatě znamená rozdělení úhlu na třetiny. Řešení tohoto problému předložil až v 19. století francouzský matematik Pierre Wantzel, který na základě Galoisovy […]

Věta o pizze (koláčku)

Věta o pizze


Víte jak správně rozdělit pizzu mezi dva jedlíky? Nakrájíte ji na 8 dílků a každému dáte 4. Ale co když se Vám ji nepodaří nakrájet přesně? Pomůže Vám věta o pizze. Ve videu se můžete podívat na to, jak všechno funguje. Pokud si chcete řádně prostudovat celý důkaz, přečtěte si tento článek.
Inspiraci na […]

Sirky a Ludolfovo číslo π

YouTube thumbnailV prosinci roku 2013 jsme na Jaderce odhadovali číslo \(\pi\) pomocí hodu sirkou. Ve dvou videích se můžete podívat na to, jak a proč experiment funguje a jak dopadl. Použitou metodu navrhl v 18. století francouzský matematik Georges-Louis Leclerc de Buffon.
Podle experimentu nám vyšel odhad \(3.00\), což se, jak si můžete […]

Hexaflexagon – Ing. Lubomíra Balková, Ph.D.

YouTube thumbnail
V sérii tří videí Vám ukážeme, co hexaflexagon je, jak ho můžete složit a jak si usnadnit orientaci v něm vhodným vybarvením.