Archiv | Matematické hrátky
Několik faktů
Publikováno: 24. 08. 2014 | Autor: Eduard Šubert

Matematici se již postarali o definování velké spousty konstant. Některé jsou známější než jiné, ale všechny jsou důležité. Rádi bychom Vás seznámili s některými z nich.
Již se můžete blíže seznámit s asi nejznámější konstantou z antického Řecka – \(\pi\).
Dále jsme pro Vás připravili krátké video o zlatém řezu, podivné konstantě, která se vyskytuje […]
Trisekce úhlu – Jakub Solovský
Publikováno: 19. 06. 2014 | Autor: Eduard Šubert

Trojici klasických problémů antické matematiky tvoří zdvojení krychle, kvadratura kruhu a trisekce úhlu. Těmito konstrukčními úlohami se zabývali již staří Řekové. Ke konstrukci můžete použít pouze pravítko a kružítko.
Trisekce úhlu v podstatě znamená rozdělení úhlu na třetiny. Řešení tohoto problému předložil až v 19. století francouzský matematik Pierre Wantzel, který na základě Galoisovy […]
Věta o pizze (koláčku)
Publikováno: 05. 05. 2014 | Autor: Eduard Šubert

Víte jak správně rozdělit pizzu mezi dva jedlíky? Nakrájíte ji na 8 dílků a každému dáte 4. Ale co když se Vám ji nepodaří nakrájet přesně? Pomůže Vám věta o pizze. Ve videu se můžete podívat na to, jak všechno funguje. Pokud si chcete řádně prostudovat celý důkaz, přečtěte si tento článek.
Inspiraci na […]
Sirky a Ludolfovo číslo π
Publikováno: 03. 04. 2014 | Autor: Eduard Šubert

V prosinci roku 2013 jsme na Jaderce odhadovali číslo \(\pi\) pomocí hodu sirkou. Ve dvou videích se můžete podívat na to, jak a proč experiment funguje a jak dopadl. Použitou metodu navrhl v 18. století francouzský matematik Georges-Louis Leclerc de Buffon.
Podle experimentu nám vyšel odhad \(3.00\), což se, jak si můžete […]