Jak násobit bez násobení

YouTube thumbnailIng. Lubomíra Balková, Ph.D. a Bc. Martin Flusser násobí velká čísla s použitím pouze malé násobilky, nebo prstů na ruce.

Ve videu vysvětlí, že násobení pomocí tužky a papíru indo-arabským způsobem, jak jsme se všichni učili na základní škole, není jediný možný způsob. Algoritmů násobení existuje celá řada.

Ukáží alespoň pár z nich: čínské grafické násobení, egyptské a ruské sedlácké násobení. Nakonec pro pobavení i dva algoritmy pro násobení pomocí prstů.

Další algoritmy pro násobení, ale i sčítání, odčítání a dělení naleznete na webu Aritmetika včera a dnes, který vznikl jako spolupráce Čeňka Škardy a Ing. L’ubomíry Balkové, Ph.D. v rámci SOČ (Středoškolská Odborná Činnost).

Jak násobit bez násobení – Ing. L. Balková, Ph.D. a Bc. M. Flusser (Jaderná Videosoutěž)